Google chce eliminovať HTTP. Prejdite na HTTPS čo najskôr

(19.10.2016)Google sa dlhodobo netají tým, že chce nahradiť HTTP protokol šifrovaným HTTPS. Mozilla má rovnaký názor. Prejdite na HTTPS čo najskôr a nečakajte, kým váš web bude nedôveryhodný.

Koniec HTTP je otázka času, nahradí ho HTTP/2

Protokol HTTP pochádza z 90. rokov a technicky nezodpovedá požiadavkám na prenos súčasných náročných webov. Je pomalý, nezabezpečený a obsah je možné počas prenosu zmeniť.

Jeho nástupca - protokol HTTP/2 - sa už na webe používa. Jeho rozšírenie zatiaľ nie je majoritné, ale internet ho pomaly adoptuje. V internetových prehliadačoch je protokol HTTP/2 používaný len v šifrovanej podobe. To potvrdzuje fakt, že v nasledujúcich rokoch budú všetky webové stránky šifrované.

Viac o výhodách protokolu HTTP/2 si môžete prečítať v článku Rýchlejšie načítanie stránky s HTTP/2 na Interval.cz. Praktické porovnanie rýchlosti HTTP a HTTP/2 nájdete napríklad na test Cloudflare HTTP/2. HTTP/2 načíta stránku v polovičnom čase (niekedy aj rýchlejšie).

ZONER svojim zákazníkom HTTP/2 umožňuje využiť v rámci CMS systému inPage.sk, ktorý je plne šifrovaný a nový protokol podporuje.

Chrome varuje pred nezabezpečenými formulármi

Google Chrome varuje používateľov pred stránkami, ktoré odosielajú heslá a údaje platobných kariet cez HTTP. Zatiaľ ide o prvú fázu prechodu na HTTPS. V dlhodobom horizonte plánuje zaviesť upozornenie na nedôveryhodnosť HTTP protokolu ako takého.

návrh indikácie HTTP, ktorú Chrome zvažuje

Kedy k tomu má prísť nie je známe, ale je to jeden z dôvodov, prečo neváhať s prechodom na HTTPS. Vďaka HTTP/2 získate nielen bezpečnosť prenášaných dát, ale tiež rýchlejší web.

Viac informácií nájdete v článkoch Chrome sa chystá pochovať HTTP a Nové indikátory bezpečnosti v Chrome pochádzajú z výskumu používateľov, ktorý sme pre vás na túto tému pripravili.